Projekt Sanitka

Na mnoho místech na Kapverdách chybí kvalitní zdravotní péče. Značnou pomocí jsou v tomto ohledu sanitní vozy, kterým jejich mobilita umožňuje alespoň částečně zastupovat funkci nemocnic. Nadační fond Naděje Cabo Verde se dlouhodobě snaží zlepšovat životní podmínky Kapverďanů.

Rozhodli jsme se proto spustit projekt SANITKA, jehož cílem bylo koupit a dopravit sanitku na Kapverdy. Sanitku jsme v říjnu 2021 oficiálně darovali municipalitě Rebeira Brava de São Nicolau. Nedovedete si ani představit, jakou máme všichni z úspěšného dokončení projektu radost. Byla to opravdu fuška… Ačkoli se nám poměrně brzy podařilo najít partnera, který nám sanitku daroval, vůz samotný musel nejdříve projít kompletní servisní opravou a bylo nutné zajistit celou řadu papírů. Následně jsme museli sanitku dovybavit, což nás stálo nemalé prostředky. Podařilo se nám však zajistit zcela nadstandartní výbavu. I když jsme strávili hodiny papírováním a obíháním úřadů, největším problémem byla samotná přeprava (a to nemluvíme o současných cenách přepravy). Obrátili jsme se na desítky dopravců a přepravců v České republice, nikde jsme však nepochodili. Uspěli jsme až v Marseilles, kam jsme museli vozidlo nejdříve dopravit. V této části sehrál klíčovou roli Oto Kalich, který bez nároku na jakýkoli honorář sanitku na místo dopravil.

Problém však neskončily ani když sanitka konečně dorazila na Kapverdy. Zde jsme pro změnu měly problémy s místními úřady, které nám nechtěly sanitku vydat. Po 14 dnech neúnavného obíhání úřadů a zajišťování dodatečných dokumentů jsme konečně mohli sanitku darovat těm, kteří to potřebují. Doufáme, že všechny komplikace již máme za sebou a sanitka pomáhat v Rebeira Brava de São Nicolau po mnoho let. Právě proto jsme to celé dělali.