Družina – projekt Naděje

Nadace Naděje Cabo Verde již delší dobu nabízí školním dětem přátelské prostředí na dobu mezi koncem vyučování a časem, kdy si je rodiče mohou vyzvednout. Díky skvělým výsledkům této podpory jsme se nyní rozhodli tento program oficiálně vyhlásit a podpořit. Nazvali jsme ho „Družina“ [čti jako “drujina”]. Toto české slovo vyjadřuje tým, skupinu, společnost, sounáležitost. V Čechách sahá historie družin daleko do minulosti. Přečtěte si o nich níže.


Kapverdské děti si naši Družinu velice oblíbily. Mohou se zde odučovat, vpracovat úkoly nebo si hrát, kreslit, povídat, a hlavně být spolu, v přátelském a bezpečném prostředí. Nedávno se u dveří objevil malý chlapec a bohužel jsme mu museli říct, že už se k nám nevejde: “Už pro tebe nemáme židli, je nám to moc líto, musíš to zkusit jindy“. Další den stál po škole zase u našich dveří. „Vždyť jsme ti včera říkali …“.
„Ale já už mám židli“, odpověděl radostně, a za ním šel muž – děda nebo strýc a nesl mu židli.

Děti si mezi sebou samozřejmě řeknou, jak se jim v naší „družině“ líbí.

Protože školský systém tuto péči o děti nepodporuje, snažíme se v nadaci Naděje vytvořit pro děti zázemí po dobu, než se jim může věnovat někdo z rodičů. Zároveň tak u dětí podporujeme sociální začlenění, tvořivost a zvládnutí učiva.

Opravdu by nám moc pomohlo, kdybyste zvážili podporu tohoto projektu. Stačí při úhradě napsat do poznámky heslo „Družina“ a peníze půjdou přímo na tento program. Vážíme si každé podpory.

Ze srdce děkujeme.

Pro platby CZK
Číslo transparentního účtu: 5592552329/0800

Pro platby v EUR a dalších měnách
IBAN: CZ09 0800 0000 0055 9255 2329 ǀ BIG/SWIFT: GIBACZPX
adresa banky
ČESKÁ SPOŘITELNA A.S., OLBRACHTOVA 62, PRAGUE, Czech Republic

***********************

Školní družiny poskytují v Čechách péči a dohled nad dětmi mimo školní vyučování. Děti zde tráví čas po škole a věnují se různým aktivitám, jako jsou hry, sport, tvořivé činnosti nebo domácí úkoly. Hlavním cílem je zajistit bezpečné a zábavné prostředí pro děti.

První družiny vznikly v 19. století. V Československu se začaly znovu rozvíjet po druhé světové válce a staly se součástí školního systému. Financování se měnilo, zpočátku byly financovány převážně z veřejných zdrojů, dnes je financování kombinací veřejných prostředků, příspěvků rodičů a někdy i sponzorských darů. Školní družiny přinášejí výhody jak pro rodiče, tak pro děti. Rodiče mají jistotu, že jejich děti jsou v bezpečí, což jim umožňuje lépe sladit pracovní a rodinný život. Děti zde rozvíjejí své sociální dovednosti, tvořivost a samostatnost, a mají prostor pro odpočinek a zábavu.

Share: